BD060-74-A-N-0230-L-D
BD060-74-A-N-0230-L-D
Part Number
BD060-74-A-N-0230-L-D
Manufactures
GCT
Description
74W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, T
Data sheet
BD060-74-A-N-0230-L-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BD060-74-A-N-0230-L-D
Comments
    BD060-74-A-N-0230-L-D Specifications
    SeriesBD060
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating30VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.134" (3.40mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions74
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.091" (2.30mm)
    Current Rating (Amps)1A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C