BD280-1927-30/16-W
BD280-1927-30/16-W
Part Number
BD280-1927-30/16-W
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 14V 21A BLADE
Data sheet
BD280-1927-30/16-W.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BD280-1927-30/16-W
Comments
    BD280-1927-30/16-W Specifications
    SeriesPolySwitch®, BD280
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    RatingsAEC-Q200
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip13 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeHolder
    Voltage - Max14V
    Package / CaseBlade Type
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension1.083" L x 0.756" W (27.50mm x 19.20mm)
    Current - Trip (It)38 A
    Height - Seated (Max)0.262" (6.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)21 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2.1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)4.3 Ohms