BF065-48-A-2-N-D
BF065-48-A-2-N-D
Part Number
BF065-48-A-2-N-D
Manufactures
GCT
Description
48W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Data sheet
BF065-48-A-2-N-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BF065-48-A-2-N-D
Comments
    BF065-48-A-2-N-D Specifications
    SeriesBF065
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating250VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.169" (4.30mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions48
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.118" (3.00mm)
    Current Rating (Amps)1A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C