BF100-76-A-C-0-0625-N-D
BF100-76-A-C-0-0625-N-D
Part Number
BF100-76-A-C-0-0625-N-D
Manufactures
GCT
Description
76W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SMT,
Data sheet
BF100-76-A-C-0-0625-N-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BF100-76-A-C-0-0625-N-D
Comments
    BF100-76-A-C-0-0625-N-D Specifications
    SeriesBF100
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesPick and Place
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating250VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.169" (4.30mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions76
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)2A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C