BF120-70-A-0-N-D
BF120-70-A-0-N-D
Part Number
BF120-70-A-0-N-D
Manufactures
GCT
Description
70W, 2MM SOCKET, DIL, SMT, VERT,
Data sheet
BF120-70-A-0-N-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BF120-70-A-0-N-D
Comments
    BF120-70-A-0-N-D Specifications
    SeriesBF120
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesPick and Place
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.079" (2.00mm)
    Voltage Rating250VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.087" (2.20mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions70
    Row Spacing - Mating0.079" (2.00mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)2A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C