BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D
BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D
Part Number
BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D
Manufactures
GCT
Description
37W, 2.54MM PITCH PIN HDR, SIL,
Data sheet
BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D
Comments
    BG055-37A-1-0450-0530-0350-L-D Specifications
    SeriesBG055
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating250VAC/DC
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions37
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.177" (4.50mm)