BG120-50-A-0-N-D
BG120-50-A-0-N-D
Part Number
BG120-50-A-0-N-D
Manufactures
GCT
Description
50W, 2.54MM PITCH SOCKET, DIL,SM
Data sheet
BG120-50-A-0-N-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Delivery Services
BG120-50-A-0-N-D
Comments
    BG120-50-A-0-N-D Specifications
    SeriesBG120
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeFemale Socket
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeReceptacle, Bottom or Top Entry
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating250VAC/DC
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.197" (5.00mm)
    Ingress Protection-
    Number of Positions50
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A per Contact
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C