BK16-400-SZ
BK16-400-SZ
Part Number
BK16-400-SZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,SQUARE 10MM, 16V 4A
Data sheet
BK16-400-SZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK16-400-SZ
Comments
    BK16-400-SZ Specifications
    SeriesBK16
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip1.7 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.394" L x 0.122" W (10.00mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)8 A
    Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)18 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)43 mOhms