BK16-600-SZ
BK16-600-SZ
Part Number
BK16-600-SZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,SQUARE 13.5MM, 16V 6A
Data sheet
BK16-600-SZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK16-600-SZ
Comments
    BK16-600-SZ Specifications
    SeriesBK16
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3.3 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.531" L x 0.122" W (13.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)12 A
    Height - Seated (Max)0.772" (19.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)9 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)25 mOhms