BK16-700-SZ
BK16-700-SZ
Part Number
BK16-700-SZ
Description
PPTC,SQUARE 13.5MM, 16V 7A
Data sheet
BK16-700-SZ.pdf
Delivery Services
BK16-700-SZ
Comments
    BK16-700-SZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip3.5 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.531" L x 0.122" W (13.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)14 A
    Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)7 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)8 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)19 mOhms