BK16-800-SZ
BK16-800-SZ
Part Number
BK16-800-SZ
Description
PPTC,SQUARE 14.5MM, 16V 8A
Data sheet
BK16-800-SZ.pdf
Delivery Services
BK16-800-SZ
Comments
    BK16-800-SZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip5.6 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.571" L x 0.122" W (14.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)16 A
    Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)8 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)6 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)14.5 mOhms