BK250-030-DZ
BK250-030-DZ
Part Number
BK250-030-DZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,DISC 6MM, 250V 0.03A
Data sheet
BK250-030-DZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK250-030-DZ
Comments
    BK250-030-DZ Specifications
    SeriesBK250
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip5 s
    Current - Max1 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.236" Dia x 0.181" T (6.00mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)60 mA
    Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)30 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)35 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)90 Ohms