BK250-080-DY
BK250-080-DY
Part Number
BK250-080-DY
Description
PPTC,DISC 7.4MM, 250V 0.08A
Data sheet
BK250-080-DY.pdf
Delivery Services
BK250-080-DY
Comments
    BK250-080-DY Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip5 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.181" T (7.40mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)160 mA
    Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)80 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)22 Ohms