BK250-145-SZ
BK250-145-SZ
Part Number
BK250-145-SZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,SQUARE 7.5MM, 250V 0.145A
Data sheet
BK250-145-SZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK250-145-SZ
Comments
    BK250-145-SZ Specifications
    SeriesBK250
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip15 s
    Current - Max3 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.295" L x 0.181" W (7.50mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)290 mA
    Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)145 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3.5 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.5 Ohms