BK250-180-DZ
BK250-180-DZ
Part Number
BK250-180-DZ
Description
PPTC,DISC 10.5MM, 250V 0.18A
Data sheet
BK250-180-DZ.pdf
Delivery Services
BK250-180-DZ
Comments
    BK250-180-DZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip15 s
    Current - Max10 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.413" Dia x 0.181" T (10.50mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)540 mA
    Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)180 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3 Ohms