BK250-400-SZ
BK250-400-SZ
Part Number
BK250-400-SZ
Description
PPTC
Data sheet
BK250-400-SZ.pdf
Delivery Services
BK250-400-SZ
Comments
    BK250-400-SZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip9 s
    Current - Max10 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max250V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.441" L x 0.181" W (11.20mm x 4.60mm)
    Current - Trip (It)800 mA
    Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)400 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3 Ohms