BK30-110-SI
BK30-110-SI
Part Number
BK30-110-SI
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,SQUARE 7.4MM, 30V 1.1A
Data sheet
BK30-110-SI.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK30-110-SI
Comments
    BK30-110-SI Specifications
    SeriesBK30
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" L x 0.122" W (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)0.701" (17.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)70 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)200 mOhms