BK30-200-SI
BK30-200-SI
Part Number
BK30-200-SI
Description
PPTC,SQUARE 11MM, 30V 2A
Data sheet
BK30-200-SI.pdf
Delivery Services
BK30-200-SI
Comments
    BK30-200-SI Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip9.8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.433" L x 0.122" W (11.00mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)4 A
    Height - Seated (Max)0.732" (18.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)100 mOhms