BK30-250-SI
BK30-250-SI
Part Number
BK30-250-SI
Description
PPTC,SQUARE 13.2MM, 30V 2.5A
Data sheet
BK30-250-SI.pdf
Delivery Services
BK30-250-SI
Comments
    BK30-250-SI Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip10.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.520" L x 0.122" W (13.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)0.807" (20.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)27 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms