BK30-400-SZ
BK30-400-SZ
Part Number
BK30-400-SZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,SQUARE 14MM, 30V 4A
Data sheet
BK30-400-SZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK30-400-SZ
Comments
    BK30-400-SZ Specifications
    SeriesBK30
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip12.7 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.551" L x 0.122" W (14.00mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)8 A
    Height - Seated (Max)0.929" (23.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)4 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)10 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)60 mOhms