BK30-600-SZ
BK30-600-SZ
Part Number
BK30-600-SZ
Description
PPTC,SQUARE 17.5MM, 30V 6A
Data sheet
BK30-600-SZ.pdf
Delivery Services
BK30-600-SZ
Comments
    BK30-600-SZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.413" (10.50mm)
    Time to Trip16 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max30V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" L x 0.122" W (17.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)12 A
    Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)5 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)40 mOhms