BK60-010-DZ
BK60-010-DZ
Part Number
BK60-010-DZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,DISC 6MM, 60V 0.1A
Data sheet
BK60-010-DZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK60-010-DZ
Comments
    BK60-010-DZ Specifications
    SeriesBK60
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip4 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.236" Dia x 0.122" T (6.00mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)200 mA
    Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)100 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2.5 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)7.5 Ohms