BK60-020-DZ
BK60-020-DZ
Part Number
BK60-020-DZ
Description
PPTC,DISC 7.4MM, 60V 0.2 A
Data sheet
BK60-020-DZ.pdf
Delivery Services
BK60-020-DZ
Comments
    BK60-020-DZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip2.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.291" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)400 mA
    Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)200 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1.5 Ohms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)3.3 Ohms