BK60-075-DI
BK60-075-DI
Part Number
BK60-075-DI
Description
PPTC,DISC 10.2MM, 60V 0.75A
Data sheet
BK60-075-DI.pdf
Delivery Services
BK60-075-DI
Comments
    BK60-075-DI Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip6.3 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.402" Dia x 0.122" T (10.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)1.5 A
    Height - Seated (Max)0.661" (16.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)750 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)250 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)550 mOhms