BK60-110-DZ
BK60-110-DZ
Part Number
BK60-110-DZ
Manufactures
Yageo
Description
GDT
Data sheet
BK60-110-DZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK60-110-DZ
Comments
    BK60-110-DZ Specifications
    SeriesBK60
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip8.2 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.472" Dia x 0.122" T (12.00mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)330 mOhms