BK60-185-DZ
BK60-185-DZ
Part Number
BK60-185-DZ
Description
PPTC,DISC 17.5MM, 60V 1.85A
Data sheet
BK60-185-DZ.pdf
Delivery Services
BK60-185-DZ
Comments
    BK60-185-DZ Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.201" (5.10mm)
    Time to Trip12.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.689" Dia x 0.122" T (17.50mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)3.7 A
    Height - Seated (Max)0.902" (22.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.85 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)80 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)180 mOhms