BK60-250-DZ
BK60-250-DZ
Part Number
BK60-250-DZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,DISC 21.6MM, 60V 2.5A
Data sheet
BK60-250-DZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK60-250-DZ
Comments
    BK60-250-DZ Specifications
    SeriesBK60
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.413" (10.50mm)
    Time to Trip15.6 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.850" Dia x 0.122" T (21.60mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)5 A
    Height - Seated (Max)1.047" (26.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)2.5 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms