BK60-375-DZ
BK60-375-DZ
Part Number
BK60-375-DZ
Manufactures
Yageo
Description
PPTC,DISC 27.2 MM, 60V 3.75A
Data sheet
BK60-375-DZ.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
BK60-375-DZ
Comments
    BK60-375-DZ Specifications
    SeriesBK60
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.413" (10.50mm)
    Time to Trip24 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension1.071" Dia x 0.122" T (27.20mm x 3.10mm)
    Current - Trip (It)7.5 A
    Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms