BY500-1000
BY500-1000
Part Number
BY500-1000
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
DIODE FR D5.4X7.5 1000V 5A
Data sheet
BY500-1000.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BY500-1000
Comments
    BY500-1000 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-201
    Reverse Recovery Time (trr)200 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 1000 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000 V
    Current - Average Rectified (Io)5A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3 V @ 5 A