BY880-200
BY880-200
Part Number
BY880-200
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
DIODE STD D5.4X7.5 200V 8A
Data sheet
BY880-200.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
BY880-200
Comments
    BY880-200 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeStandard
    Part StatusActive
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageDO-201
    Reverse Recovery Time (trr)1.5 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr5 µA @ 200 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200 V
    Current - Average Rectified (Io)8A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 175°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 8 A