C0402C0G250-6R8DNP
C0402C0G250-6R8DNP
Part Number
C0402C0G250-6R8DNP
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 6.8PF 25V C0G/NP0 0402
Data sheet
C0402C0G250-6R8DNP.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402C0G250-6R8DNP
Comments
    C0402C0G250-6R8DNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.5pF
    Lead Style-
    Capacitance6.8 pF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C