C0402X5R100-105MNP
C0402X5R100-105MNP
Part Number
C0402X5R100-105MNP
Description
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
Data sheet
C0402X5R100-105MNP.pdf
Delivery Services
C0402X5R100-105MNP
Comments
    C0402X5R100-105MNP Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±20%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.025" (0.64mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C