C0402X5R100-474KNP-CT
C0402X5R100-474KNP-CT
Part Number
C0402X5R100-474KNP-CT
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402
Data sheet
C0402X5R100-474KNP-CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0402X5R100-474KNP-CT
Comments
    C0402X5R100-474KNP-CT Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance-
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.56mm)
    Voltage - Rated10V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C