C0402X5R350-105KNP-CT
C0402X5R350-105KNP-CT
Part Number
C0402X5R350-105KNP-CT
Description
CAP CER 1UF 35V X5R 0402
Data sheet
C0402X5R350-105KNP-CT.pdf
Delivery Services
C0402X5R350-105KNP-CT
Comments
    C0402X5R350-105KNP-CT Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Package / Case0402 (1005 Metric)
    Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
    Voltage - Rated35V
    Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C