C0603C0G500-1R0BNE-CT
C0603C0G500-1R0BNE-CT
Part Number
C0603C0G500-1R0BNE-CT
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 1PF 50V C0G/NP0 0603
Data sheet
C0603C0G500-1R0BNE-CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0603C0G500-1R0BNE-CT
Comments
    C0603C0G500-1R0BNE-CT Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±0.1pF
    Lead Style-
    Capacitance-
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.036" (0.91mm)
    Voltage - Rated50V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C