C0603X5R6R3-106KNP-CT
C0603X5R6R3-106KNP-CT
Part Number
C0603X5R6R3-106KNP-CT
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
Data sheet
C0603X5R6R3-106KNP-CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0603X5R6R3-106KNP-CT
Comments
    C0603X5R6R3-106KNP-CT Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance10 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
    Voltage - Rated6.3V
    Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 85°C