C0805X7R250-224KNE-CT
C0805X7R250-224KNE-CT
Part Number
C0805X7R250-224KNE-CT
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0805
Data sheet
C0805X7R250-224KNE-CT.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C0805X7R250-224KNE-CT
Comments
    C0805X7R250-224KNE-CT Specifications
    SeriesC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance-
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case0805 (2012 Metric)
    Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
    Voltage - Rated25V
    Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C