C1812X7R631-104KNE
C1812X7R631-104KNE
Part Number
C1812X7R631-104KNE
Manufactures
Venkel
Description
CAP CER 0.1UF 630V X7R 1812
Data sheet
C1812X7R631-104KNE.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
C1812X7R631-104KNE
Comments
    C1812X7R631-104KNE Specifications
    SeriesHVC
    RoHSRoHS
    Ratings-
    FeaturesHigh Voltage
    Tolerance±10%
    Lead Style-
    Capacitance0.1 µF
    Part StatusActive
    ApplicationsGeneral Purpose
    Failure Rate-
    Lead Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount, MLCC
    Package / Case1812 (4532 Metric)
    Thickness (Max)0.085" (2.16mm)
    Voltage - Rated630V
    Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C