C2E-40.000-8-50100-X1-R
C2E-40.000-8-50100-X1-R
Part Number
C2E-40.000-8-50100-X1-R
Manufactures
Aker Technology USA
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 8PF SMD
Data sheet
C2E-40.000-8-50100-X1-R.pdf
Category
Crystals
Delivery Services
C2E-40.000-8-50100-X1-R
Comments
    C2E-40.000-8-50100-X1-R Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesC2E
    RoHSRoHS
    TypeMHz Crystal
    RatingsAEC-Q200
    Frequency40 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Operating ModeFundamental
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Load Capacitance8pF
    Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
    Frequency Stability±100ppm
    Frequency Tolerance±50ppm
    Height - Seated (Max)0.026" (0.65mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    ESR (Equivalent Series Resistance)70 Ohms