C3391-4.096
C3391-4.096
Part Number
C3391-4.096
Manufactures
Crystek Corporation
Description
XTAL OSC XO 4.0960MHZ HCMOS SMD
Data sheet
C3391-4.096.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
C3391-4.096
Comments
    C3391-4.096 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    SeriesC33
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputHCMOS
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency4.096 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.283" L x 0.205" W (7.20mm x 5.20mm)
    Voltage - Supply3.3V
    Frequency Stability±25ppm
    Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)18mA