CD74HC193M96
CD74HC193M96
Part Number
CD74HC193M96
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC PRESET SYNC 4-BIT HS 16SOIC
Data sheet
CD74HC193M96.pdf
Category
Logic - Counters, Dividers
Delivery Services
CD74HC193M96
Comments
    CD74HC193M96 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series74HC
    RoHSRoHS
    ResetAsynchronous
    TimingSynchronous
    DirectionUp, Down
    Count Rate29 MHz
    Logic TypeBinary Counter
    Part StatusActive
    Trigger TypePositive Edge
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply2 V ~ 6 V
    Number of Elements1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C