CD74HC390M
CD74HC390M
Part Number
CD74HC390M
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
DECADE COUNTER
Data sheet
CD74HC390M.pdf
Category
Logic - Counters, Dividers
Delivery Services
CD74HC390M
Comments
    CD74HC390M Specifications
    PackageTube
    Series74HC
    RoHSRoHS
    ResetAsynchronous
    Timing-
    DirectionUp
    Count Rate35 MHz
    Logic TypeCounter, Decade
    Part StatusObsolete
    Trigger TypeNegative Edge
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply2 V ~ 6 V
    Number of Elements2
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C