CD74HC93M96
CD74HC93M96
Part Number
CD74HC93M96
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
BINARY COUNTER
Data sheet
CD74HC93M96.pdf
Delivery Services
CD74HC93M96
Comments
    CD74HC93M96 Specifications
    PackageBulk
    ResetAsynchronous
    Timing-
    DirectionUp
    Count Rate35 MHz
    Logic TypeBinary Counter
    Part StatusObsolete
    Trigger TypeNegative Edge
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Voltage - Supply2 V ~ 6 V
    Number of Elements1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C