CPPC8-BP-60.0TS
CPPC8-BP-60.0TS
Part Number
CPPC8-BP-60.0TS
Manufactures
Cardinal Components Inc.
Description
XTAL OSC XO 60.0000MHZ CMOS SMD
Data sheet
CPPC8-BP-60.0TS.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
CPPC8-BP-60.0TS
Comments
    CPPC8-BP-60.0TS Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesFIPO™ CPP
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputCMOS
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency60 MHz
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SOJ, 7.62mm pitch
    Size / Dimension0.571" L x 0.346" W (14.50mm x 8.80mm)
    Voltage - Supply5V
    Frequency Stability±50ppm
    Height - Seated (Max)0.185" (4.70mm)
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)45mA