CPPLC7L-A7BR-40.96PD
CPPLC7L-A7BR-40.96PD
Part Number
CPPLC7L-A7BR-40.96PD
Description
XTAL OSC XO 40.9600MHZ CMOS SMD
Data sheet
CPPLC7L-A7BR-40.96PD.pdf
Delivery Services
CPPLC7L-A7BR-40.96PD
Comments
    CPPLC7L-A7BR-40.96PD Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesFIPO™ CPPL
    Ratings-
    FunctionStandby (Power Down)
    Frequency40.96 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Voltage - Supply3.3V
    Frequency Stability±25ppm
    Height - Seated (Max)0.075" (1.90mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max)25mA