CS8101YD8
CS8101YD8
Part Number
CS8101YD8
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
Data sheet
CS8101YD8.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
CS8101YD8
Comments
    CS8101YD8 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output100mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity, Short Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)140 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V