CS8101YD8G
CS8101YD8G
Part Number
CS8101YD8G
Manufactures
onsemi
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 8SOIC
Data sheet
CS8101YD8G.pdf
Delivery Services
CS8101YD8G
Comments
    CS8101YD8G Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)140 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V