CS8101YDWF20
CS8101YDWF20
Part Number
CS8101YDWF20
Manufactures
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 5V 100MA 20SOIC
Data sheet
CS8101YDWF20.pdf
Delivery Services
CS8101YDWF20
Comments
    CS8101YDWF20 Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
    Control FeaturesEnable, Reset
    Current - Output100mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 100mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package20-SOIC
    Current - Quiescent (Iq)140 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5V