CVCO55CC-0380-0440
CVCO55CC-0380-0440
Part Number
CVCO55CC-0380-0440
Manufactures
Crystek Corporation
Description
VCO 410MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
Data sheet
CVCO55CC-0380-0440.pdf
Category
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Delivery Services
CVCO55CC-0380-0440
Comments
    CVCO55CC-0380-0440 Specifications
    PackageStrip
    SeriesCVCO55
    RoHSRoHS
    Height0.220" (5.59mm)
    Icc Max30mA
    Part StatusActive
    Power (dBm)5 ±2
    Package / Case16-QFN, Variant
    Frequency Range380 ~ 440MHz
    Pushing (MHz/V)0.2
    Size / Dimension0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
    Voltage - Supply5V
    Frequency - Center410MHz
    Tuning Voltage (VDC)0.3 V ~ 4.7 V
    Operating Temperature-30°C ~ 70°C