CWR-227-50-0021
CWR-227-50-0021
Part Number
CWR-227-50-0021
Description
CONN RCPT 50POS IDC GOLD
Data sheet
CWR-227-50-0021.pdf
Delivery Services
CWR-227-50-0021
Comments
    CWR-227-50-0021 Specifications
    ColorBlue
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Connector TypeReceptacle
    Contact FinishGold
    Cable TerminationIDC
    Number of Positions50
    Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
    CWR-227-50-0021 FAQ
    1. How to order CWR-227-50-0021 on Kimter Electronics?
    3. Are the CWR-227-50-0021 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CWR-227-50-0021?
    CWR-227-50-0021 Related Products
    Datasheet Image Part Number Manufactures Stock Description View
    3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 3230-40-0101-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    89134-0001 89134-0001 89134-0001 3M 5000 CONN RCPT 34P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 3230-40-0103-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 40POS IDC GOLD View
    M50-3300542 M50-3300542 M50-3300542 Harwin Inc. 5000 CONN RCPT 10POS IDC 30AWG GOLD View
    89150-0101 89150-0101 89150-0101 3M 5000 CONN RCPT 50P IDC 26-28AWG GOLD View
    3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 3230-50-0102-00 CNC Tech 5000 CONN SOCKET 50POS IDC GOLD View
    89124-0101 89124-0101 89124-0101 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    89124-0001 89124-0001 89124-0001 3M 5000 CONN RCPT 24P IDC 26-28AWG GOLD View
    CWR-227-50-0021 Guarantees
    Service Guarantees
    We guarantee 100% customer satisfaction.